Friday, January 27, 2017

Granola Bar - Yulaflı Bar

"Granola Bar" dan önce sanırım ilk netlik gerektiren konu "Granola" nın ne olduğu.
Ne olaki bu granola, granola bar, son yıllarda sıkça karşımıza çıkıyor, müsli gibi birşey mi? Ne katınca granola oluyor?  Yulaf mı aslında? Kahvaltıda mı yenir? İyi bir ara öğün mü?

Aslında granola, müsli ye alternatif bir yiyecek olarak ortaya çıkıyor.

Müsli İsviçreli bir hekim ve beslenme uzmanının keşfi.  1900'lerin başında  çiğ yulaf, eşit miktarda badem, fındık, az miktarda limon suyu, süt ve bolca taze ekşi elma dilimlerinin harmanlanması ile yapılan bir tarif. Daha sonra ticari versiyonu olarak kuru meyveler ile pakete giriyor.

Granola ile 1890'larda Amerika'da yapılmaya başlanmış. Lapa haline getirilen çiğ yulafı kuru yemiş, kuru meyveler ve istenilen çeşit yağ ile karıştırıp gevrekleşene kadar fırınlanması ile yapılıyor.Bu karışım süt ya da yoğurt ile karıştırılarak tüketiliyor

Yani Granola yı müsliden ayıran, fırınlama işlemi.  Bir de keşfedildikleri Coğrafyalar:)

Enerji verici içeriği, sindirime katkısı, kolay tüketimi, taşınabilirliliği, sağlıklı ara öğün olabilmesi, tatlı ihtiyacına alternatif olabilmesi, farklı kahvaltı ihtiyacı gibi bir çok sebeple hayatımızda yer alan bu  besinin farklı bir sunumu olan "bar" halini size anlatmaya çalışacağım bugün.
Bu tarifte kullanılan kuru yemiş ve kuru meyveler tamamen sizin beğeninize, tercihinize göre değişebilir.

Malzemeler:
 • 150 gr çiğ badem
 • 200 gr yulaf
 • 100 gr siyah çekirdekli kuru üzüm. (çekirdeklerin yarattığı çıtırlığı sevdiğim için tercihim)
 • 100 gr bal
 • 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 5 gr zencefil
 • 5 gr tarçın.

 • Bademleri bıçakla küçültüyoruz ve yulaf ile karıştırarak 200 derecelik fırında 15-20 dakika fırınlıyoruz. Her fırının performansı farklı olabilceğinden bu kısımda önerim kavruldukça ortaya çıkmaya başlayan kokuyu takip etmeniz ve yulafın rengi kahverengileşmeden fırından almanız.
  Fırınlama işlemi devam ederken kuru üzümleri de bıçak ile küçük küçük doğruyoruz.
  100 gr balın içinde 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını sıvı olarak ekleyip bal ile karıştırıyoruz. Burada hindistan cevizi yagı karıştırdıkça balı inceltiyor ve yulafla karıştırılması daha kolay bir hal alıyor.
  Fırından çıkarttığımız yulafların soğumasını bekliyoruz ve  tüm diğer malzemeleri ekleyip karıştırıyoruz. Ballı karışım tüm yulafa nüfuz edene kadar elle yoğuruyoruz. Beklentiniz hamur gibi olması yönünde olmasın. Yine taneli bir harman oluyor. Bu karışımı yağlı fırın kağıdına koyup, dilediğiniz küçük tepsinin içine alın ve eliniz ile üzerine bastırarak pressleme işlemi yapıyoruz. Malzeme birbirine iyice yapışıyor ve sıkışıyor. 2 saat buzdolabında beklettikten sonra dilediğiniz boyutta kesiyor ve afiyetle tüketiyoruz. Yukarıdaki ölçüden, benim kesimimle 18 adet çıktı.


  Önemli Not:
  Bu tariflerde benim hassasiyetim balı asla ısıl işleme tabi tutmamak. İnceltmek için mikrodalgada ısıtan, ya da ilk başta yulaf ile  karıştırp fırınlayan tarifler var. %100 bilimsel bir gerçek var ki bal ve pekmez ısıl işlem gördüğünde HMF oranı çok yükseliyor ve sağlığa çok zararlı bir hal alıyor. Bu konu ile ilgili detaylı bilg edinmek isterseniz okumanızı önereceğim link http://benimgidamuhendisim.blogspot.com.tr/2013/11/pekmez-ve-hmf-konusundaki-sorulara.html
  No comments: