Saturday, October 29, 2016

Unsuz Şekersiz Sufle

                                                             

Hepinize merhaba, baya zaman geçti görüşemeyeli. Bu tarif az önce tamamen benim tatlı krizim ve Arda'nın pasta krizinden sebeb evde olanlardan yapılıverdi. Bir çoğunuzun bildiği gibi Ardaya rafine şekerli birşey ve paketli gıda henüz vermiyorum. Henüz derken bir gün vermeyi isteyeceğim için değil tabi de hani ilerde okul ile başlayabilecek riskleri göz önüne alarak böyle söylüyorum. Ara sıra yüksek ısrarlardan sevdiklerimizin yaptığı şeylerden tattırdığım olmadı mı, oldu. Sanırım ağız tadı alışkın olmadığından önceleri tadına bakıp red ediyordu. Ta ki son dönemlerde üst üste gelen ve son olarak kendi doğum günü ile sonlanan kutlamalara kadar. Zamansızlıktan kendim pasta hazırlayamadım ve çok sevdiği örümcek adamlı bir pasta sipariş verdim. O günden sonra her gün paşştaaa diye dolanıyor. Hatta mavi paşştaa diyor. Bu da aslında alışma hikayesinin anlık tehlikesini özetliyor bence.  
Öyle yediği herşey illa organik olsun gibi takıntım olmadı. Mümkün olduğunca organik ve ağırlıklı iyi gıda, şeklinde devam ediyoruz. Ancak şeker konusunda hassasım, en azından benim beslenmesine müdahale edebileceğim bu dönemde bu şekilde olmasında sakınca görmüyorum. İleride engel olamayacağım şekilde rafine şekerli gıdalar yemesi olası bunla beraber belki de bu sürecin sonunda tercih de etmeyebilir. Tüm bunların dışında şu anda böyle besleniyor olmasının bir sakıncası var mı? Yanımıza kar diye bakıyorum olaya. Tabi Arda'yı dünyanın en önemli superfood undan  mahrum ediyormuşum gibi tepkiler de alıyorum:)
Lafı dolandırmayayım ve bugunki pasta krizini bastıran tarife geçelim 
  •  2 tane çok olgun muz.
  • 1 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi unu. ( Başak Organik)
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 çorba kaşığı çiğ kakao

Tüm mazemeleri blendır ile karıştırıp. Hindistan cevizi ile yağladığım 2 küçük pişirme kabına böldüm. 180 derecede 20 dk pişirdim.  Sıcak yemenizi öneririm. Arda dan bana sadece yarım porsiyon kaldı. Deneyen herkese şimdiden afiyet olsun.

No comments: